Sokakta doğru zamanda doğru yerde olmak

Doğru Zamanda Doğru Yerde Olun

Eminim bu başlığı okuyan herkes doğru zaman ve yerde nasıl olabilirim ki? diye soruyordur kendine. 

Fotoğraf çekerken rastlantılara çok denk gelirim. Bazen tüm sahne hazırdır da sanki beni bekler. Kimi zaman ise beni ateşleyen bir objenin etrafında sahne oluşsun, tesadüfler bana gelsin diye beklerim. Yani doğru zaman ve doğru yerdeyimdir fakat diğer objeler henüz gelip yerlerini bulmamışlardır. Beklerim.

Hüseyin Aldırmaz / Anıtkabir

Kimi zaman yukarıda bahsettiğim objeler bir türlü gelmezler. Daha fazla beklemenin faydası yoktur çünkü bu arada ışık ve tabii ki gölge değişmiştir. Kafamdaki fotoğraf yoktur artık orada. Devam ederim yoluma. 

Sokakta fotoğraf çekmek düşünülenin aksine hep anlık değildir. Hatta çoğu zaman anlık değildir. Genelde uygun şartlar için beklenir. Bu bekleme aşaması çok önemlidir. Kimi zaman belli bir yere çakılıp kalınır. Bazen de bekleme aşamasında bakış noktası ve yüksekliği biraz değiştirilir. Her türlü yeriniz bellidir artık. 

Doğru yeri belirlemek kısmen kolaydır. Yapacağınız fotoğraf sizi bakış noktası ve yüksekliği konusunda yönlendirir. Peki ya doğru zamanı ne belirler? Tabii ki önce ışık. 

Sokak benim için sadece fotoğraf demek değil. Yani sadece fotoğraf çekmek için sokağa çıkmıyorum ben. Yürümek benim için en önemli düşünme yöntemidir. Yürüdükçe kenti keşfederim. Bu keşif sırasında bazen belli bir fotoğraf için doğru yere gelmişimdir. Fakat ışık yoktur henüz. Dolayısıyla doğru ışıkta aynı mekâna tekrar gelmeli ve tesadüfler için fırsat yaratmalıyımdır. Bu bir döngüdür. Bazen doğru yere yazın gelmişimdir de ışık ve atmosfer için doğru zamanın kış mevsimi olduğunu anında kavrarım. Şaşırdınız mı?
Evet kışın aynı mekâna tekrar giderim. 

Hüseyin Aldırmaz / Galata Bridge

Sokaklar enteresandır. Yaşamın her türlü telaşını hissedersiniz. Bin bir çeşit insan üstünüze üstünüze gelir. Sanki sizden bir şey istermişçesine

buy generic levitra

, sanki sizin kim olduğunuzu sorgularcasına size bakarlar. Bazen öyle kendimi kaptırırım ki, fotoğraf çekmeyi unuturum. Hayat önümden öylece akıp gitsin isterim. Tüm bunlar fotoğrafta tesadüflere zaman yaratmaktır aslında. Ben bekledikçe yaşam hızla değişir. Yaşam değiştikçe yüzler, ışık ve gölge değişir.
Bir an gelir, belirlenen bir çerçeve içine tüm oyuncular aynı anda yerleşiverir; hazırımdır. Tek yapmam gereken yaşamın o kısacık kesitini küçük bir klik sesiyle sonsuza kadar zapt etmektir.

©️Hüseyin Aldırmaz. Bütün yayın hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek tanıtım için yapılacak kısa alıntılar dışında yazar ve fotoğrafçının yazılı izni olmaksızın hiçbir yolla çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

Yazar: www.huseyinaldirmaz.com

Lütfen bu gönderiyi paylaşın, bilgi paylaştıkça çoğalır. Beni İnstagram'da takip etmeyi unutmayın. @huseyinaldirmaz