Neredeyse 20 yıldır verdiğim Temel Fotoğrafçılık Eğitimlerini içinde bulunduğumuz salgın durumu sebebiyle Online olarak da uygulamaya karar verdim. Sokağa çıkamadığımız ve evde fazlasıyla vakit geçirmek zorunda kaldığımız bu dönemde sizlerde evinizin sıcak ortamında bu eğitime katılabilirsiniz.

Ders Programı :

1 . Hafta :Tanışma, fotoğraf sunumu, fotoğraf üzerine sohbet, fotoğraf makinaları ve çalışma prensipleri, fotoğraf tarihine kısa bakış.
:Objektifler, özellikleri, çeşitleri, perspektife etkileri

2 . Hafta :Diyafram, Örtücü, İso nedir nasıl çalışır? Bu üç değişkenin birbirleri ile ilişkileri.
:Fotoğraf makinalarında sensör nedir?

3 . Hafta :Işık konusunun geniş incelenmesi ve Işık ölçerler

4 . Hafta :Fotoğrafta Kompozisyon öğeleri ( Sadelik, Şemalar, Ritm, Uyum (Armoni), Kontrast, Işık, Perspektif, Keskinlik, Doku, Hız ve Hareket İzlenimi )

5 . Hafta : Uygulama: Diyafram, Enstantane, İso değişkenlerinin çekilen fotoğrafa etkisinin uygulamalı gösterimi, poz ölçümü ve ölçüm modlarının gösterimi. Portre çekiminde kesim noktalarının uygulamalı gösterimi, kadrajın düzenlenmesi. Kompozisyon ve yapısal öğeler ile ilgili uygulamalı çekimler, kadraj ayıklama, çerçeveyi düzenleme ve perspektif kontrolü üzerine uygulamalar.

Eğitimin Düzenlenişi:

Eğitim programının tamamı Zoom programı üzerinden canlı yapılacaktır. Böylelikle Türkiye’nin her yerinden eğitime katılım sağlayabilirsiniz. Eğitim canlı yapılacağı için eğitmenle sürekli, sanki yüz yüzeymiş gibi etkileşim halinde olabilecek ve istediğiniz an istediğiniz kadar soru sorabileceksiniz. Zoom programıyla eğitimi tablet veya bilgisayarlarınızdan ve hatta cep telefonlarınızdan bile takip edebileceksiniz.

Ön Koşul ve Gereksinimler :

Eğitimi almak için hiçbir ön koşul gerekmemektedir. Bolca heves ve bir not defteri yeterli olacaktır.

Hüseyin Aldırmaz Kimdir?

Hüseyin Aldırmaz

Benim için görme her şeyden önce gelir. Yaşamı yaratıcı belleğimden süzerek sözcüklere dökmek yerine, görsel bir algıyla resimsel kodlara çevirerek varoluşumu simgelere dönüştürüyorum. Objelerin yansımasının zihnimde oluşturduğu görüntülerle kurduğum bağı, mekanik bir aygıt vasıtasıyla üçüncü boyuttan iki boyutlu perspektif düzlemine yansıtıyorum.

Zaman içinde her bir an bir diğerini kovalıyor. Hayatın sürekliliği içinde görüntülerin bende oluşturduğu çağrışım, içimdeki heyecanın an’lara bölünerek bütünden parçalara ayrılmasını sağlıyor. Her bir an benliğimin bir parçası olarak kayıt altına alınıyor.

Fotoğraf, hayatımın bir yansıması, ruhumun dışavurumu. Yaşamı hissedebilmenin yolu imgelere tutunmak, düş ile gerçek arasında bir an yakalamak ve onu tüm benliğinizle izleyiciye aktarmaktır.

Fujifilm Global (Japonya) tarafından dünya çapında “X-Photographers” unvanı ile onurlandırılan 3. Türk Fotoğraf sanatçısı oldu.

Fujiwalk fotoğraf portalında fotoğraf üzerine içerik üretmektedir ve Fujifilm İstanbul eğitim merkezinde eğitim danışmanlığına devam etmektedir.

Çalışmalarından Örnekler:

https://www.huseyinaldirmaz.com

https://instagram.com/huseyinaldirmaz