Röportaj: Murat Esibatır

Bildiğiniz gibi Fujiwalk blog’da yazdığımız inceleme ve teknik yazılar dışında öncelikli olarak X photographerlar ve diğer x Kullanıcısı arkadaşlarla yaptığımız röportaj ve portfolio paylaşımlarına başladık.

Bu haftaki konuğumuz Türkiyenin önde gelen moda fotoğrafçılarından sevgili Murat Esibatır. Siz de Fujifilm Official X-Photographer Murat Esibatır’ı biraz daha yakından tanımak, hayata ve fotoğrafa bakışı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz kendisiyle yaptığımız keyifli röportajı aşağıdan okuyabilirsiniz. Keyifli okumalar 🙂

Fujiwalk: Fotoğrafçı olmanız için size ilham veren nedir? Moda fotoğrafçılığına geçişiniz nasıl oldu?

Murat Esibatır:

Bence her yaratıcı iş çocukken şekilleniyor insanın beyninde. 12 yaşında bir defilede gördüğüm fotoğrafçılar, podyumda yürüyen modeller beni bu noktaya getirdi diyebilirim. O gün bu tutkunun tetiklendiği an diyebilirim hayatımda.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Fotoğraf hayatınız boyunca size yardımcı olduğunu düşündüğünüz bazı şeyleri (dersler, kitaplar, atölye çalışmaları vb.) ve ayrıca bu yolculuğun üstesinden gelmenizi zorlaştıran bazı şeyler olduysa bunları da paylaşır mısınız?

Murat Esibatır:

Bence, sıra dışı bir eğitim olmadan, dikkat çekici bir kariyer yapmak mümkün değil hiçbir işte. Ancak eğitimden kastım Aristo’dan gelen usta çırak sistemi, temel böyle atılmalı. Bir ustanın dediği gibi, fakir moda fotoğrafçısı olmaz. Gerçek manasını anlamam uzun zamanımı aldı.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Türkiye’de nasıl moda fotoğrafçısı olunur, zorlukları nelerdir? Dünya genelindeki durum Türkiye’ye göre nasıl farklılık gösteriyor?

Murat Esibatır:

Her ülkenin kendine has dengeleri var. Ülkedeki moda sektörünün durumuna göre bizim durumumuzda şekilleniyor. Kıyafet sektörünün birinci önceliği insanları giydirmek. Bu coğrafyada birkaç marka dışında trendlerin takibi bayağı yavaş diyebilirim, öncelikler farklı diyebiliriz kısaca.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Kariyerinizde çıkış yaptığınız, dönüm noktası diyebileceğiniz bir çekim var mı?

Murat Esibatır:

Türkiye’deki büyük bir marka ile 2016 yılında yaptığım uzun süreli bir anlaşma hayatımda fark yarattı ve beni ileri taşıdı diyebilirim.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Modeli poz olarak yönlendirme konusunda tavsiyeleriniz var mı?

Murat Esibatır:

Modele işi doğru şekilde anlatmak, deyim yerindeyse havaya sokmak gerekiyor. Tabii en önemlisi iyi modellerle çalışmak…

Murat Esibatır

Fujiwalk: Moda fotoğrafçısı olarak tek başınıza mı yoksa bir ekiple mi çalışıyorsunuz? Ekipte iş bölümü nasıl oluyor?

Murat Esibatır:

Ekip olmadan bir şey üretmek imkânsız. Fotoğrafçının yanı sıra, asistan, stylist, makeup ve kuaför diye sıralayabiliriz. Çekim dış mekânda yapılıyorsa prodüksiyon içinde ayrıca bir ekip oluşturmak gerekiyor.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Çekimlerinizde stüdyo ışıkları ile çalıştığınızı biliyoruz, peki dar mekânlarda ışık yapmanın zorlukları neler? Bu tip mekânlarda tek ışık kaynağı kullanmak daha mı avantajlı?

Murat Esibatır:

Son dönemde stüdyo ışıkları büyük bir evrim geçiriyor. Oldukça küçük ama son derece yetenekli modeller üretildi. Işık adedini mekândan çok çekim detayları belirliyor diyebilirim, neyi gerektiriyorsa ona göre planlıyoruz.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Dış mekân moda çekimlerinde sadece doğal ışıkla çalıştığınız oluyor mu? Stüdyo ışıklarını sahada kullanmak ile doğal ışık arasındaki farklar neler?

Murat Esibatır:
Moda’nın kendisi gibi çekim teknikleri de sürekli yenileniyor. Artık yüksek güce sahip ürünleri daha az kullanıyoruz. Son dönemde müşteri talepleri de daha doğal gözüken çekimlerden yana. O nedenle de kullandığımız ışık ve şekillendirme ekipmanları da hızla değişiyor. Makinelerin yüksek iso’da göstermiş oldukları yüksek performanslar da bu değişimlerde büyük pay sahibi. Işığı doğalmış gibi yapıyoruz aslında…

Murat Esibatır

Fujiwalk: Pazarlama çalışmalarınızı nasıl yapıyorsunuz? Dergilerle nasıl çalışmaya başladınız ve ilişkilerinizi nasıl sağlıyorsunuz?

Murat Esibatır:

Son yıllarda sosyal medya üzerinden dönüyor işlerin büyük kısmı, kalan işler hâlâ reklam ajansları üzerinden şekilleniyor. Dergi konusu kesinlikle eskiye bağlı iyi ilişkilerle yürüyor hâlâ. Kendinizi kanıtlayacak işler yapmanız dergilerin dikkatini çekmeniz gerekiyor. Sonrası kendiliğinden geliyor. Tabii editoryal çekimlerde istekleri doğru anlamanız ve ona göre imajlar üretmeniz önemli.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Dış mekânda moda çekimleri yapmadan önce çekiminizi planlamak için mekâna önceden gidiyor musunuz? Bu planlama nasıl yapılıyor?

Murat Esibatır:

Mümkünse çekimden önce mekânı görmek hem işin hızlı ve sorunsuz ilerlemesi açısından değerli olmakla birlikte işin yaratıcılık katmanına da büyük fayda sağlıyor. Mekân İstanbul’daysa gitmeye çalışıyoruz değilse videolar istiyoruz ve çekimden bir gün önce gidip gerekli planlamaları yapıyoruz.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Son zamanlarda kullandığınız kamera ekipmanlarınız nelerdir?

Murat Esibatır:

Fujifilm Gfx serisi makineler ve lensler kullanıyorum uzun zamandır, ayrıca adaptörler ile diğer marka birkaç farklı lens ile de çalışıyorum.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Fotoğraf çekerken müzik dinler misiniz? Müziğin görsel deneyimi geliştirdiğini düşünüyor musunuz? Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Murat Esibatır:

Müzik benim hayatımda çok önemli bir yere sahip. Sadece fotoğraf çekerken değil her an benimle diyebilirim. Son dönemde kullanmaya başladığım kablosuz kulaklıklarla çok mutluyum.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Moda fotoğrafçılığı dışında başka fotoğraf projeleri ürettiğinizi de biliyoruz. Bize biraz bunlardan bahseder misiniz?

Murat Esibatır:

Evet moda dışında da bir şeyler üretmeyi seviyorum ama kesinlikle projeyi önceden planlayarak yapıyorum. Birçok Afrika ülkesinde bizimle aynılaşmamış vahşi kabilelerle Son Buluşmalar adı altında bir proje yaptım. Ayrıca Venedik maske festivali için bir proje hazırladım. Hayatımın olmazsa olmazlarından hayvanlar için her yıl düzenli olarak projeler üretip sergiler ve açık arttırmalar düzenliyoruz, toplanan paralarla da sokak hayvanları için bir şeyler yapıyoruz.  

Murat Esibatır

Fujiwalk: Fotoğraf çekerken hangi sanat dallarından besleniyorsunuz? En çok hangisi ve neden?

Murat Esibatır:

Fotoğrafın tüm temelleri resimden geliyor. O nedenle resim hâlâ çok beslendiğim sanat dallarından. Modern sanat çok ilgimi çekiyor. Tabii sinema da çok önemli.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Kendinizi biraz yavaşlamış ve kaybolmuş hissettiğinizde yeniden çalışmaya başlamak için nereden veya nelerden ilham alıyorsunuz?

Murat Esibatır:

Üreten her insanda iniş çıkışlar olmalı, aksi durumda sürdürülebilir bir yaratıcılıktan söz etmek pek mümkün değil bana göre. Geçen yıllar içinde fabrika ayarlarına dön butonu yaptım kendime. Sonrasında küçük bir tatil bana iyi geliyor. Motosikletle çıktığım 2-3 günlük küçük seyahatler bile bakış açımı değiştirmem için çok faydalı oluyor.

Murat Esibatır

Fujiwalk: Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Murat Esibatır:

Çok eski bir Fujisever olarak bu ailenin bir parçası olmaktan son derece mutluyum. Üstlendiğimiz misyonu da çok seviyorum. İnsanlara ilham verebilmek, hayatlarına farklı bir bakış açısı kazandırabilmek çok değerli. Fujiwalk bu anlamda da bence çok değerli bir oluşum. Kısa zamanda tüm dijital platformlarda hak ettiği yere ulaşacağına eminim.

Murat Esibatır
Murat Esibatır
Murat Esibatır
Murat Esibatır
Lütfen bu gönderiyi paylaşın, bilgi paylaştıkça çoğalır. Beni İnstagram'da takip etmeyi unutmayın. @huseyinaldirmaz