Portfolyo: Masis Üşenmez

Merhaba,

Fujiwalk portfolyo paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Her hafta bir fotoğrafçı dostumuzu sizlerle buluşturmayı hedefliyoruz.

Bu haftaki konuğumuz sokak fotoğrafçılığı üzerine çalışmalarını uzun süredir keyifle takip ettiğimiz Sevgili Masis Üşenmez. Kendine has bakış açısı ve yaratıcı çalışmalarını sizlerle paylaşmaktan keyif alıyoruz.

Masis Üşenmez

Masis Üşenmez

1979 yılında İstanbul’da doğdum. 2017 sonbaharından beri eşim ve iki çocuğumla beraber Fransa’nın Rennes şehrinde yaşıyorum. Dijital fotoğrafa ilgim 2008 yılında başladı. Daha çok sokak ve gezi fotoğrafları çekmekteyim. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık önlisans bölümünü bitirdim. Çeşitli fotoğraflarım ulusal ve uluslararası yarışmalarda 300’den fazla sergileme, çeşitli dereceler ve madalyalar aldı. Yurt içinde ANAFOD, FOTOGEN, Sille Sanat Sarayı, Yurt dışında ise Photo Club Saint Grégoire derneklerine üyeyim. EFIAP, GPU CROWN 2, SSS/R ünvanlarına sahibim.

2018 yılı Arles fotoğraf festivalinde Rencontres Arles kapsamında, 3 Temmuz akşamı, kentin antik anfi tiyatrosunda yazar Aslı Erdoğan’a düzenlenen saygı gecesinde, Hrant Dink Anma yürüyüşlerinde çektiğim fotoğraflardan bir kısmı kullanıldı. 

2019 yılında başta Paris olmak üzere Fransa’nın pek çok şehrinde sergilere katıldım. Perros-Guirec’de düzenlenen, 6 Nisan’da açılan, Bretonya bölgesinin sahilleri ile ilgili 7 fotoğraflık sergiye seçilen fotoğrafım yıl sonuna kadar sergileniyor. 8-9 Haziran’da portfolyomdan dokuz fotoğraflık bir seri ile Fère en Tardenois şehrinde düzenlenen Festival International de la Photo Amateur (FIPA)’e katıldım. 11-23 Mayıs tarihleri arasında Pacé şehrinde su konulu fotoğraf sergisinde bir fotoğrafım sergilendi. 13-22 Eylül tarihlerinde üyesi olduğum Photo Club Saint Grégoire’ın düzenlediği Objectif Grégo Art Karma Fotoğraf Sergisi’ne Hindistan’da çektiğim 5 adet renkli sokak fotoğrafı serisi ile katıldım. 9-31 Ekim tarihlerinde Rennes’de düzenlenen Fotoğraf Festivali’nde Images de la Ville kapsamından İstanbul ve Rennes şehirlerinde çektiğim 5 fotoğraflık bir siyah beyaz sokak fotoğrafı serim sergilendi. Aynı tarihlerde Thorigné’de düzenlenen Photofolie Karma Sergisi’ne de Hindistan’da çektiğim 5 fotoğraflık bir portre serisi ile katıldım. 7-10 Kasım arasında düzenlenen Dünyanın sayılı fotoğraf olaylarından Paris Photo’da Huawei standında Hindistan’da cep telefonu ile çektiğim bir fotoğrafım sergilendi. Aynı tarihlerde Paris’deki Salon de La Photo fuarında yine Hindistan’da çekmiş olduğum üç fotoğraflık bir serim Fujifilm standında sergilendi.

Fransa’daki bu sergiler dışında Türkiye’de Sille Sanat Sarayı’nın düzenlemiş olduğu SSS Yurdagül Özsavaşçı Kupasını Kırkpınar Halleri adlı fotoğraf serim ile kazandım. Son olarak ise öğrencisi olduğum Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Yüksek Lisans programından Prof. Dr. Osman Ürper danışmanlığında yazdığım ve 15 fotoğrafımdan oluşan Siyah Beyaz Sokak Fotoğrafları ile Yalnızlık Duygusunun Görselleştirilmesi adlı Eser Metnimi jüriye sunarak mezuniyete hak kazandım.

Portfolyo: http://www.masisusenmez.com/

https://www.instagram.com/masisus/

Masis Üşenmez
Masis Üşenmez
Masis Üşenmez
Masis Üşenmez
Masis Üşenmez
Masis Üşenmez
Masis Üşenmez
Masis Üşenmez
Masis Üşenmez
Masis Üşenmez

Portfolyosunu bizimler paylaştığı için Sevgili Masis’e teşekkür ediyoruz.

Lütfen bu gönderiyi paylaşın, bilgi paylaştıkça çoğalır. Beni İnstagram'da takip etmeyi unutmayın. @huseyinaldirmaz