Görme Pratiği: Konuyu Takip Edin

Görme Pratiği için 10 öneri yazımıza devam ediyoruz. Yeni başlığımız ‘ Konuyu Takip Edin ‘ Sizlere lafı fazla uzatmadan pratik ve hızlı okunup anlaşılabilecek yazılar yayınlamaya her hafta bir başlıkla devam edeceğiz. Keyifli Okumalar.

Konuyu Takip Edin

Bana göre dijital teknolojinin getirdiği en büyük sorunlardan biri de acelecilik. Çektiğimiz bir fotoğrafı anında görmek istiyoruz ve bunu yaparken de fotoğrafta hata olup olmadığını kontrol ettiğimizi düşünerek kendimizi avutuyoruz. Halbuki biz çektiğimiz fotoğrafa bakarken önümüzdeki konu hareketine devam ediyor, yani aslında henüz sahne tamamlanmamış oluyor. Bu aceleci tavır birçok fotoğrafçının kronik rahatsızlığı haline gelmiş durumda. Fotoğraf için öncesinde bir kompozisyon oluşturmuşsak, bir tasarım yapmışsak o fotoğrafı almak için beklemeli ve konu kadrajdan çıkana kadar vizörden bakmaya ve gerektiği anda fotoğraf almaya devam etmeliyiz.

Aşağıdaki fotoğraf yıllardır sürekli fotoğraf çektiğim Galata Köprüsü’nden.

Hüseyin Aldırmaz. Fujifilm Xpro2 / Fujinon 10-24

Işık ve gölgenin iyi bir fotoğraf vereceğini anladığım an uygun bir bakış noktası ve odak uzunluğu ile hazır şekilde beklemeye başladım. Bazen kesin bir öngörüm olmasa bile tecrübelerim bana yeterince beklersem iyi bir fotoğraf alacağımı söylüyor. Çünkü mekân, ışık, gölge, her şey hazır; başka bir ifadeyle, sahne hazır ve oyuncuyu bekliyoruz. Bir an sonra kadraja cep telefonuyla ilgilenen çarşaflı bir kadın giriyor ve tam karşımda duruveriyor. Artık gözüm vizöre yapışık sahneyi takip ediyorum. Tek başına çarşaflı kadınla etkili bir fotoğraf olmayacağını düşünürken birden merdivenlerin en üst basamağında olan başka bir kadının gölgesi alt tarafta karşımda beliriveriyor. O da yetmezmiş gibi ani bir rüzgarla kadının saçları savruluyor ve işte aradığım fotoğraf orada beliriveriyor. Seri olarak çekmeye devam ediyorum ve en iyi fotoğrafı alıyorum. Sahne birkaç saniye içinde görünüp kayboluyor. Ama fotoğraf artık bende ve sahne bozulduktan sonra başka bir fotoğraf için beklemeye devam ediyorum.

©️Hüseyin Aldırmaz. Bütün yayın hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek tanıtım için yapılacak kısa alıntılar dışında yazar ve fotoğrafçının yazılı izni olmaksızın hiçbir yolla çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

Lütfen bu gönderiyi paylaşın, bilgi paylaştıkça çoğalır. Beni İnstagram'da takip etmeyi unutmayın. @huseyinaldirmaz