Günümüz fotoğrafçılığının en büyük sorunlarından biri görme eksikliğidir. Bu eksikliğin beraberinde getirdiği sıkıntılar ; kompozisyonda yapılan olası hatalar , kadraj sıkıntıları, yanlış ekipman seçimi, sokakta davranış bozukluğu, tekrara düşme ise bunlardan sadece bazılarıdır…. Bu workshop ile çekilmesi muhtemel tekniklerde fotoğrafı görme aşamasından sonuç kompozisyonun bitirilmesine kadarki süreçte yapılması gereken tüm işlemler uygulamalı olarak anlatılacak ve birlikte hem teorik hem de pratik dolu dolu 1 gün geçirilecek.

Tüm workshop tamamen uygulamalı olarak verilecek, bu süreçte teknik konular anlatılacak ve çekilen fotoğrafların anında değerlendirmesi yapılarak olası sorunlar giderilerek katılımcıların doğru fotoğrafları çekmesi sağlanacaktır. Bu bağlamda her katılımcı ile tek tek ilgilenilecek ve katılımcılar fotoğrafçılıkla ilgili akıllarına takılan tüm teknik soruları sorabilecek ve cevapları gerektiğinde uygulamalı olarak orada gösterilecektir.

WORKSHOP İÇERİĞİ

Sokak fotoğrafında insan ve mekan ilişkisi

Fotoğraf makinenizden daha iyi performans almak için yapmanız gerekenler .

Mimari yapı üzerinde çalışırken dikkat edilecek konular? Simetrik ve çaprazlardan bakışlar.

Uygun insan, uygun mekan

Bakış yönü, uzaklığı ve yüksekliği

Grafik çizgi perspektifi ile gözü ilgi merkezine (insan,hayvan vb.) yönlendirme

Uygun ekipman seçimi ve muhtemel ayarlar

Kompozisyonun üstesinden gelmek (Fotoğrafı görme, kompozisyon oluşturma ve kadrajlama)

Fotoğrafta ışık ve gölgenin yetkin kullanımı

Zaman ve hareket

Farklı bakış noktalarının konu üzerindeki etkisini değiştirme

Ve daha birçok konu…

KATILIMCI SEVİYESİ

Katılımcıların temel fotoğraf eğitimi almış olması gerekmektedir. Bu eğitim Temel fotoğrafçılık eğitimi almış amatörler ve kendini geliştirmek isteyen ileri seviyedeki kişiler için düzenlenmektedir.

WORKSHOP SONUCU

Bu eğitim sonunda görme yetinizdeki gelişmeyi fark edecek, her gün önünden geçip gittiğiniz mekanların aslında nasıl fotoğraflar verdiğini görecek, uygulayacak ve kendinizi geliştireceksiniz. Ekipmanınıza daha da hakim olacak ve sokakta fotoğraf çekerken insanlarla iletişimden, gelebilecek tepkilere kadar nasıl davranmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Not: Bu eğitimde fotoğraf makinelerinin teknik özellikleri anlatılmaz katılımcıların makinelerini tanımaları gerekir.

Hafta Sonu Workshop

18 Eylül Pazar :

Saat : 10.00 – 17.00

Saat 10.00’da Eminönü’nde Mısır çarşısı önünde buluşma ( Yeni cami tarafındaki giriş )

Zaman:

Eğitim süresi toplam 7 saattir.

Güzergah:

Haliç’in incisi, İstanbul’un eski sokak yaşamını günümüze taşıyan Zeyrek, Cibali, Fener ve Balat’ın  farklı dinlere kucak açmış kültürel yapısı ve buram buram tarih kokan muhteşem sokakları. Balat sahilden Eminönü’ne dönüş.

ÖNEMLİ NOT: Mevsim ve hava şartlarına göre eğitim saati değişiklik gösterebilir. Eğitmenden eğitim öncesi gerekli bilgileri alabilirsiniz.

———————————————————————————————-

Hafta İçi Workshop

22 Eylül Perşembe Hafta içi:

Saat: 10.00 – 17.00

Saat 10.00’da Eminönü’nde Mısır çarşısı önünde buluşma ( Yeni cami tarafındaki giriş )

Zaman

Eğitim süresi toplam 7 saattir.

Güzergah:

İstiklal caddesinden Çukurcuma’ya ve Cihangire kadar Beyoğlu’nun arka sokakları, kiliseleri, hanları ve ünlü pasajları, tüm mimari yapısı, dinamik yaşamı ve kozmopolit yapısı. İstanbul’un en hareketli, hayatın 24 saat hiç durmadan aktığı müthiş semt. Her şeyiyle Beyoğlu..

NOT: HER AY AÇILACAK YENİ ATÖLYELERDEN HABERDAR OLMAK İÇİN  @huseyinaldirmaz İNSTAGRAM HESABINI TAKİP EDİN.

———————————————————————————————-

HUSEYİN ALDIRMAZ

Hüseyin Aldırmaz

Fotoğraf kariyerine 1994 yılında Fotoğraf Sanatı Kurumu’nda (FSK) başladı. 2011 yılında kurduğu ART Niyetliler Fotoğraf Topluluğu’nda (ANFOT) uzun yıllar Ankara’da tamamen uygulamalı eğitimler verdi. 5 yıldır yaşamını sürdürdüğü İstanbul’da ‘İstanbul perspektifi’ adıyla proje eğitimleri ve ‘ Görme Pratiği’ adıyla haftasonu atölyeleri düzenliyor ve danışmanlık yapıyor. 2021 yılında yazımını tamamladığı ‘Sokak Fotoğrafçılığı-Görme Pratiği’ adında baskı aşamasında olan bir kitabı bulunmaktadır.

Hüseyin Aldırmaz ayrıca 27 yıllık tecrübesi ile tüm Türkiye’de bireylere ve kurumsal şirketlere butik eğitimler vermekte ve Mimari fotoğrafçılık üzerine profesyonel ve ticari işlerine devam etmektedir.

Fujifilm Global (Japonya) tarafından dünya çapında “X-Photographers” unvanı ile onurlandırılan 3. Türk Fotoğraf sanatçısı olmuş ve Fujifilm marka elçiliği görevi devam etmektedir.

Kurmuş olduğu Fujiwalk isimli fotoğraf portalında fotoğraf üzerine içerik üretiyor. Ayrıca Fujiwalk çatısı altında  eğitimler, yürüyüşler, geziler gibi… birçok etkinlik ve workshoplar düzenlemeye devam ediyor. Fujifilm İstanbul eğitim merkezinde eğitim danışmanlığına devam etmektedir.

Benim için görme her şeyden önce gelir. Yaşamı yaratıcı belleğimden süzerek sözcüklere dökmek yerine, görsel bir algıyla resimsel kodlara çevirerek varoluşumu simgelere dönüştürüyorum. Objelerin yansımasının zihnimde oluşturduğu görüntülerle kurduğum bağı, mekanik bir aygıt vasıtasıyla üçüncü boyuttan iki boyutlu perspektif düzlemine yansıtıyorum.

Zaman içinde her bir an bir diğerini kovalıyor. Hayatın sürekliliği içinde görüntülerin bende oluşturduğu çağrışım, içimdeki heyecanın an’lara bölünerek bütünden parçalara ayrılmasını sağlıyor. Her bir an benliğimin bir parçası olarak kayıt altına alınıyor.

Fotoğraf, hayatımın bir yansıması, ruhumun dışavurumu. Yaşamı hissedebilmenin yolu imgelere tutunmak, düş ile gerçek arasında bir an yakalamak ve onu tüm benliğinizle izleyiciye aktarmaktır.

Çalışmalarından örnekler:

Kişisel Websitesi: http://www.huseyinaldirmaz.net/

Instagram: https://www.instagram.com/huseyinaldirmaz/

Flickr: https://www.flickr.com/huseyin_aldirmaz