Görme Pratiği: Ön Planı Abartın

Ön Planı Abartın

Derinliği artırmak istiyorsanız aklınıza gelebilecek konulardan birisi de budur. Ön planı büyütmek ilgiyi öndeki konuya yoğunlaştırmak istememizden kaynaklanır. Fakat bunu yaparken unutmamamız gereken bir şey daha var; geniş açılı objektif kullanmak. Biliyoruz ki geniş açılı objektiflerle konuya yaklaştığınızda öndeki konu büyüyecek arka plan ise küçülüp uzaklaşacak, yani derinlik artacak. Bir başka deyişle, ön planı abartmış, izleyenin ilgisini bu noktaya çekmiş olacaksınız.

Aşağıdaki fotoğrafın tasarımını yaparken arka plandaki iki kişinin mümkün olduğunca küçük görünmesini fakat leke değerinin güçlü olmasını istedim.

Hüseyin Aldırmaz

Benim ilgimi çeken sol ve sağ taraftaki ahşap yapının arasından arkadaki iki kişiyi göstermekti ama bunu göz seviyesinden yapamayacağımı biliyordum. Yerdeki taşların şekilleri dikkati o noktaya çekme isteği uyandırdı. Fujinon 10-24’ü takarak 10mm’lik bir odak uzunluğu ile yerdeki taşlara anlatımımı bozmayacak kadar yaklaştım. Ben yaklaştıkça ön taraf büyüdü fon ise küçülmeye ve uzaklaşmaya başladı. İstediğim tam da buydu.

©️Hüseyin Aldırmaz. Bütün yayın hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek tanıtım için yapılacak kısa alıntılar dışında yazar ve fotoğrafçının yazılı izni olmaksızın hiçbir yolla çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

Lütfen bu gönderiyi paylaşın, bilgi paylaştıkça çoğalır. Beni İnstagram'da takip etmeyi unutmayın. @huseyinaldirmaz