Görme Pratiği: Hazır Olun

Hazır Olun

Bir sokağın köşesini döndüğünüzde neyle yüz yüze geleceğinizi bilemezsiniz. Sırf bu nedenle bile her an hazır olmalısınız. Sokak fotoğrafçılığı dünyasına hoş geldiniz 🙂

Sokakları arşınlarken turist gibi gezerseniz birçok şeyin farkına varamazsınız. Sokakta ışık çok değişkendir. Tamamen ışık alan bir sokakta yürürken köşeyi döndüğünüzde bir an gölgede kalabilirsiniz ve işte konu orada karşınızdadır. Ama siz biraz önce ışığın bol olduğu sokaktaki makine ayarlarında çakılı kalırsanız karşınıza çıkan bu anlık görüntüyü kaçırırsınız. Bu nedenle hem bilgi, birikim ve deneyim olarak hem de kullandığınız ekipman ve ayarlar konusunda hazır olmak zorundasınız. Manuel modları kullanmak yerine yarı otomatik modlarda çalışmak her zaman daha hızlı olmanızı ve anlık görüntüleri kaçırmamanızı sağlar. Fakat unutmamak gerekir ki yarı otomatik modda da çalışsanız otomatikte kalan ayarlarınızı sürekli göz ucuyla kontrol etmelisiniz. Işıklı alandan gölgeye geçtiğinizde, eğer diyafram öncelikli çalışıyorsanız, makina bir an enstantane değerini çok fazla düşürebilir ve o kritik fotoğraf tamamen bulanık kaydedilebilir.

Aşağıdaki fotoğraf anlık gelişmesi ve içinde kontrol edilemeyen birçok öğe barındırması sebebiyle zordur ve kritik an, kedinin balığa uzandığı an, kaçırılmamalıdır çünkü fotoğrafın tüm yükünü bu an taşımaktadır.

Fujifilm Xpro2 / Fujinon 50-140 / Hüseyin Aldırmaz

©️Hüseyin Aldırmaz. Bütün yayın hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek tanıtım için yapılacak kısa alıntılar dışında yazar ve fotoğrafçının yazılı izni olmaksızın hiçbir yolla çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

Lütfen bu gönderiyi paylaşın, bilgi paylaştıkça çoğalır. Beni İnstagram'da takip etmeyi unutmayın. @huseyinaldirmaz