Görme Pratiği: Gözü Yönlendirme

Merhaba, Fujiwalk baş editörü Hüseyin Aldırmaz sizler için ‘Sokak fotoğrafçılığı Görme Pratiği için 10 Öneri’ adıyla bir yazı hazırladı. Bu yazıyı 10 madde olarak yayınlamak fazla uzun olacağı için haftada iki madde olarak ayrı ayrı yayınlamayı uygun gördük. Amacımız sizleri sıkmadan kısa ama etkili yazıları sizlerle paylaşmak. Bu haftaki ilk başlığımız ‘Gözü Yönlendirme’. Keyifli okumalar

Gözü Yönlendirin

Bir görsel içinde birçok farklı obje kullanarak izleyicinin gözünü belli bir noktaya yönlendirebilirsiniz. Kompozisyonda anlatımımızı destekleyen bu tip unsurlara hâkim olmalı ve yeri geldiğinde uygulamalıyız. Gözü yönlendirmek için ışığı, gölgeyi, çizgileri, grafik öğeleri, geometrik şekilleri vb. birçok unsuru kullanabilirsiniz. İzleyiciye “Bunu takip et ve buraya bak” demenin en etkili yollarından biri budur.

Aşağıdaki fotoğrafta merdivenlerin en üst basamağından çapraz biçimde aşağıya bakınca bir sürü ok işareti oluştuğunu fark ettim. Ve elbette insan gözünün bu okları takip edeceğini de biliyorum. Hemen bir fotoğraf oluştu zihnimde. Olabilecek en minimalist kadrajla sadece merdivenlere odaklanır ve oluşan okların ucuna da ilgi merkezini koyarsam elimde nefis minimalist bir fotoğraf olacağını fark ettim.

Merdivenlere simetrik bakmam gerektiğinin biliyordum, ki ok işaretleri kusursuz şekilde dengeli olsun. Bakış noktamı buldum ve istediğim kadrajı alabileceğim odak uzunluğunu ve diğer tüm ayarları yapıp beklemeye başladım. Artık bana bir ilgi merkezi gerekiyordu ve bu objenin mümkün olduğunca küçük olması minimalist bir fotoğraf için gereklilikti. Bir süre merdiven başında bekledikten sonra anne babasıyla camiye gelen bu ufaklık kadrajımda beliriverdi. Kendi halinde avluda oynaması bir oraya bir buraya koşuşturması bana gereken fotoğrafı almam için fırsat verdi.

Sokak fotoğrafı için bana göre en önemli başlıklardan birisi olan ‘Gözü Yönlendirme’ konusu sokakta en çok karşınıza çıkacak konulardan biridir.

©️Hüseyin Aldırmaz. Bütün yayın hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek tanıtım için yapılacak kısa alıntılar dışında yazar ve fotoğrafçının yazılı izni olmaksızın hiçbir yolla çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

Lütfen bu gönderiyi paylaşın, bilgi paylaştıkça çoğalır. Beni İnstagram'da takip etmeyi unutmayın. @huseyinaldirmaz