Gezi Fotoğrafçılığı-Faruk Akbaş

Fotoğrafın en sevdiğim yanı öğretici ve eğlendirici olması. Hem izlerken, hem çekerken. İsteseniz de istemeseniz de öğretiyor. Çekim yaparken sizi alıp başka dünyalara çekiyor ve zamanla zamansızlık arasında gidip geliyorsunuz. Fotoğraf, size pek çok insanın yapmak isteyip beceremediği şeyleri yaşatıyor. Gezip görüp tanıklık ettiriyor. Pek çok söz yerine bir solukta anlattırıyor gördüklerini. Yerinizde rahat bırakmıyor, gezme duyularınızı acımasızca kaşıyarak yeni yerlere, bilinmeyen dünyalara kışkırtıyor. Gezi fotoğrafçısı için dinlenmek hayaldir. Huzursuzdur ve yerinde duramaz. En küçük bir ışık bile onu tahrik etmek için yeterlidir. 

Faruk Akbaş

Binlerce yıllık tarihi birikim, üç farklı iklimin getirdiği doğal zenginlik; yüksek dağlar, vadiler, göller ve denizlerin oluşturduğu coğrafi güzellik, çok sayıdaki etnik kültürün yarattığı çeşitlilik, ülkemizi fotoğraf açısından dünyanın en özel ülkeleri arasına sokuyor. Tabii bu gidişle hep birlikte bu değerleri yok etmezsek. HES, barajlar, kentsel dönüşüm, maden ocakları, AVM ve benzeri felaketler malum. Doğa, tarih ve kültür üçlemesinin böyle renkli ve zengin olduğu nadir ülkelerden biri acımasızca talan ediliyor. Bildiğiniz gibi son yaşadığımız örnek Hasankeyf! Her şey gibi bu azgın gidişin de bir sonu olduğu avuntusunu elden bırakmadan fotoğrafçılığı sürdürüp gidiyoruz biz de.  

Faruk Akbaş

Yolculuklara yalnız çıkanlardansanız yoğun bir ön araştırma yapmanız şart. Tarzınız, deneysel ya da doğaçlama değilse planlama ve organizasyonu önceden yapmanız önemli. Tersi durumda boş elle dönme riski her zaman var. Tur firmasını tercih ediyorsanız rehber konusunda titizlenin. Doğru rehber doğru fotoğraf demektir. Arkadaşlarınızla gidiyorsanız seçici olun. Baştan anlaşın; ortak dil önemli. Yol arkadaşlarınız fotoğrafçı değilse onlara modellik yaptırarak kompozisyonda ilgi merkezini oluşturabilirsiniz.  Size modellik yapmayacaksa, bir dahaki sefere başka arkadaşlar bulun! Şaka bir yana, biriktirdiğimiz işlerin keyifli yol arkadaşlarımızla yapılan yolcukların sonucu oluştuğunu söylemek isteriz. 

30 yılı aşkın süredir fotoğrafçı dostlarla yollardayız. Kurucusu olduğum Fotoğrafevi/Fujifilm ile başlattığımız Karayolu Asya gezileri (Sarı Otobüs) en renkli yolculuklardı. Bunun için ağır vasıta sürücü belgesi alarak uzun yol otobüs şoförü bile olmuştum. Yoldaki fotoğraf maceralarımızdan TRT için “Uzaklara Yolculuk” adında belgeseller yapmıştık. Suriye, Ürdün, Kızıldeniz, Mısır, İran, Lut Çölü, Pakistan, Karakurum Dağları, Hindikuş Dağları, Afganistan, Hindistan, Nepal, Himalayalar, Çin, Sincan Uygur Bölgesi, Gürcistan, Azerbaycan, Hazar Denizi, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Altay Dağları, Rusya, Sibirya, Moğolistan Orhun Anıtları fotoğraf rotalarımızı oluşturuyordu. Her biri başlı başına bir fotoğraf ülkesi. Murat Harmanlıklı / Fujinon 35mm f:230 yılı aşkın süredir fotoğrafçı dostlarla yollardayız. Kurucusu olduğum Fotoğrafevi/Fujifilm ile başlattığımız Karayolu Asya gezileri (Sarı Otobüs) en renkli yolculuklardı. Bunun için ağır vasıta sürücü belgesi alarak uzun yol otobüs şoförü bile olmuştum. Yoldaki fotoğraf maceralarımızdan TRT için “Uzaklara Yolculuk” adında belgeseller yapmıştık. Suriye, Ürdün, Kızıldeniz, Mısır, İran, Lut Çölü, Pakistan, Karakurum Dağları, Hindikuş Dağları, Afganistan, Hindistan, Nepal, Himalayalar, Çin, Sincan Uygur Bölgesi, Gürcistan, Azerbaycan, Hazar Denizi, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Altay Dağları, Rusya, Sibirya, Moğolistan Orhun Anıtları fotoğraf rotalarımızı oluşturuyordu. Her biri başlı başına bir fotoğraf ülkesi. 

Faruk Akbaş

Son dönemlerde yerel yönetimlerin foto maraton başlığıyla düzenlediği bazı etkinliklere tanık oluyoruz. Özellikle genç ya da yeni amatör fotoğrafçılara olanaklar ve fırsatlar yaratıyor. Ancak bununla birlikte asıl yapılması gereken şey yörenin görsel belleğini oluşturmak olmalı. Bunun için belgesel tadında işler üreten amatör ya da profesyonel gezi fotoğrafçılarıyla uzun soluklu çalışmalar hedeflenmeli. 

Yol hastalığı bulaşmaya görsün. Bir arkadaş dürtüsü, bir sergi, bir gösteri, sunum, şenlik, festival daveti, profesyonel çekim ya da benzeri bir çağrı sizi hemen harekete geçiriyor. Aslında amaç, bu fırsatlardan yararlanıp farklı coğrafyaların farklı fotoğraf heyecanlarını yaşamak değil mi?

©️Faruk Akbaş. Bütün yayın hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek tanıtım için yapılacak kısa alıntılar dışında yazar ve fotoğrafçının yazılı izni olmaksızın hiçbir yolla çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

Lütfen bu gönderiyi paylaşın, bilgi paylaştıkça çoğalır. Beni İnstagram'da takip etmeyi unutmayın. @huseyinaldirmaz