Fujinon 35mm f:2 Hızlı Bakış

XF 35mm. F:2

2017 yılında ilk Fujifilm makinemi, XE2’yi almıştım. Yanında hangi objektifi alayım diye bir hayli düşünmüş, sonunda XF 35mm F:1,4’de karar kılmıştım. Bu objektif, ondan son derece memnun olduğum için o tarihten beri en uzun süreli ve en sık kullandığım Fujifilm objektifi olmuştur. Halen, sürekli yanımda taşımak için diğer objektiflere nazaran en sık tercih ettiğim lenstir. Hal böyle olunca Fujifilm’in 35mm. segmentindeki diğer objektif olan XF35mm F:2 ile daha önce hiç ilgilenmemiştim.   

Murat Harmanlıklı / Fujinon 35mm f:2

Geçtiğimiz ay Fujifilm X-Pro3 ile deneme çekimleri yaparken daha önce hiç kullanmadığım bir lens denemek istemiştim. İşte ilk o gün makineye taktığım bu lens benim için tam bir sürpriz oldu ve makineyi teslim ettiğim güne kadar yanımdan ayıramadım.

ERGONOMİ

Fujifilm’in35mm. ( yaklaşık 53mm ) segmentindeki  iki lensinden biri olan XF35mm F:2, bir öncekinden yaklaşık 3 sene sonra, Şubat 2015’de piyasaya çıkmış. F:1,4’den 1 stop daha yavaş olan bu lensin siyah ve gümüş olmak üzere iki rengi bulunmakta. 170 gr. ağırlığı ve 60mm çap X 45,9mm uzunluğu ile Fujifilm’in en küçük ve en hafif lenslerinden biri. En önemli yenilik WR- Weather Resistant özelliği getirilmiş olması. Yine bu özelliğe sahip makine ile birlikte kullanıldığında gün boyu sokakta her hava koşulu altında çalışmayı çok kolaylaştıran bir özellik. Filtre çapı 43mm. 

Murat Harmanlıklı / Fujinon 35mm f:2

X-Pro3 ile birbirlerine çok yakıştıklarını söyleyebilirim. Konik biçimli bu ikinci nesil lensler estetik olarak benim daha çok hoşuma gidiyor. Diyafram halkası ve diyaframlar arası geçişler, yine 23mm F:2 ve 50mm F:2 de de olduğu gibi, ilk nesil lenslere oranla daha sıkı ve daha bir sağlam hissi veriyor. Her ne kadar Fujifilm lensler ile manuel netleme yapma ihtiyacı duymasam da ( sadece çok karışık netleme koşullarında AF+MF ) 35mm F:2’nin netleme halkası F:1.4’e oranla daha sıkı ve daha kararlı gibi geldi bana. Ancak netleme halkası 1.4 versiyona oranla daha dar. 

GÖRÜNTÜ KALİTESİ

Fujifilm objektiflerinin, ister pahalıları, ister ucuzları olsun hepsinin ortak özelliği son derece keskin olmaları ve yoğun kontrast üretmeleri. Bu lensin görüntü kalitesi de yazımın başında belirttiğim gibi benim için  fiyat performans açısından olumlu anlamda şaşırtıcı oldu. Özellikle sokakta kullanım olarak bir önceki 35mm ‘ye oranla daha pratik. Genel kullanım için oldukça uygun ve portre çekimleri için de gayet kabul edilebilir bir alan derinliği veriyor. En açık diyaframda bile keskinlik iyi performans veriyor. 

Murat Harmanlıklı / Fujinon 35mm f:2

AUTOFOCUS

X-Pro3 ile birlikte kullandığım bu lens, diyebilirim ki şu ana kadar kullandığım lensler içinde en hızlı netleme performansı sergileyen lens oldu. Hedefi asla kaçırmıyor. Son derece tutarlı ve kararlı ve bir o kadar da sessiz. Netleme sesi kapalı ise netlediğini anlayamayabiliyorsunuz bile. Düşük ışık koşulları altında bile göz kamaştırıcı bir performansı var. Bu konuda bir önceki 35mm.’ye göre bir hayli önde olduğunu söyleyebilirim. 

Murat Harmanlıklı / Fujinon 35mm f:2

SONUÇ

Fujifilm’in bu segmentteki ikinci lensi olan XF35mm F:2, gerek görüntü kalitesi gerek netleme performansı açısından oldukça etkileyici. Estetik çekiciliği, WR özelliği, bir önceki lense oranla ucuz olan fiyatı ve kalitesi ile genel kullanım, portre ve sokak fotoğrafçılığı için ideal bir objektif. 

Murat Harmanlıklı: https://www.instagram.com/murat.harmanlikli/

©️Murat Harmanlıklı. Bütün yayın hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek tanıtım için yapılacak kısa alıntılar dışında yazar ve fotoğrafçının yazılı izni olmaksızın hiçbir yolla çoğaltılamaz ve kullanılamaz.

Lütfen bu gönderiyi paylaşın, bilgi paylaştıkça çoğalır. Beni İnstagram'da takip etmeyi unutmayın. @huseyinaldirmaz